• Regulamin wypożyczania podręczników

Regulamin wypożyczania i użytkowania bezpłatnych podręczników szkolnych

w Szkole Podstawowej w Przejazdowie

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie Oświaty - Dz. U. z 2014 r., poz. 811

Rozporządzenie MEN - Dz.U. z dnia 8 lipca 2014 r. poz. 902

Słowniczek:

Podręcznik - należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego;

Materiał edukacyjny - należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;

Materiał ćwiczeniowy- należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

Treść regulaminu:

• W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.

• Podręczniki lub materiały edukacyjne są własnością organu prowadzącego szkołę i wpisane zostają do ewidencji zbiorów bibliotecznych placówki.

• Biblioteka nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe.

• Podręczniki i materiały edukacyjne wypożyczane są kolejnym trzem rocznikom uczniów na okres jednego roku szkolnego.

• Uczniowie wypożyczają w bibliotece podręczniki i materiały edukacyjne samodzielnie.

• Harmonogram wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych ustala nauczyciel biblioteki w porozumieniu z dyrektorem szkoły.

• Materiały ćwiczeniowe przekazywane są uczniom bez obowiązku zwrotu, na podstawie klasowych list potwierdzających ich odbiór.

• Książki należy zwrócić w terminie ustalonym przez bibliotekarza.

• Stan książek zwracanych do biblioteki ocenia komisja w skład której wchodzi bibliotekarz, wychowawca i pedagog szkolny.

• Obowiązkiem ucznia jest dbanie o wypożyczone podręczniki lub materiały edukacyjne. W materiałach przechodnich nie wolno niczego pisać i zaznaczać. Podręcznik przed zniszczeniem powinien być obłożony..

• Wypożyczający powinien zwrócić wagę na ich stan, a zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

• Czytelnik ponosi odpowiedzialność materialną w przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników.

• W przypadku zmiany szkoły w ciągu roku szkolnego uczeń zobowiązany jest do oddania książek lub materiałów edukacyjnych do biblioteki szkolnej najpóźniej w ostatnim dniu nauki w szkole, z której wypożyczył podręczniki.

• W przypadku ucznia niepełnosprawnego, który został wyposażony w podręczniki i materiały edukacyjne dostosowane do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych, uczeń nie oddaje wypożyczonych materiałów w szkole macierzystej, ale kontynuuje naukę w nowej placówce. Szkoła macierzysta wraz z wydaniem arkusza ocen, przekazuje szkole w której uczeń kontynuuje naukę protokół zdawczo-odbiorczy o przekazaniu materiałów bibliotecznych.

• Warunkiem wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych jest podpisanie przez rodzica /prawnego opiekuna ucznia/ oświadczenia o odpowiedzialności za wypożyczone podręczniki i materiały edukacyjne.