• REKRUTACJA 2020/2021

REKRUTACJA 2020/2021

Odsyłam Was do strony Kuratorium Oświaty w Gdańsk, abyście mogli doczytać ważne dla Was informacje dotyczące zasad rekrutacyjnych

Co jest ważne podczas rekrutacji?

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Komisja rekrutacyjna uwzględni także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane będą do profili oferowanych klas.

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w rekrutacji wynosi 200 punktów - uczeń może otrzymać 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty i 100 punktów za świadectwo, oceny oraz dodatkowe konkursy.

Jak obliczamy punkty za wynik uzyskany z poszczególnych egzaminów?

• język polski (maksymalnie 100 proc. = 35 punktów, wynik egzaminu mnoży się przez 0,35) - 35 punktów,
          • matematyka (maksymalnie 100 proc. = 35 punktów, wynik egzaminu mnoży się przez 0,35) - 35 punktów,
          • język obcy nowożytny - poziom podstawowy (maksymalnie 100 proc. = 30 punktów, wynik egzaminu mnoży się przez 0,3) - 30 punktów.

Jak obliczamy punkty za świadectwo, oceny oraz dodatkowe konkursy?

Każdy uczeń może otrzymać dodatkowe punkty za: wybrane oceny ze świadectwa, za średnią ocen (powyżej 4,75 i bardzo dobre zachowanie), za działanie w wolontariacie i za szczególne osiągnięcia np.
          w konkursach kuratoryjnych (co najmniej na szczeblu wojewódzkim) czy osiągnięcia artystyczne i sportowe (co najmniej na szczeblu gminnym).

Punkty za oceny na świadectwie oblicza się dla czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki
          i dwóch wybranych przedmiotów, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w liceum, technikum. Za ocenę celującą można dostać 18 punktów, za bardzo dobrą - 17, za dobrą - 14, za dostateczną -
          8, za dopuszczającą - 2 punkty.

Dodatkowo za świadectwo z wyróżnieniem można zyskać kolejne 7 punktów !!!!

Za szczególne osiągnięcia, np. osiągnięcie tytułu finalisty i laureata konkursów przedmiotowych, można otrzymać maksymalnie 18 punktów. Gdzie te punkty można zdobyć i jak są one liczone znajdziecie
          na wskazanym  linku

Również za wolontariat uczniowie mogą uzyskać 3 dodatkowe punkty (warto pamiętać, aby sprawdzić, czy organizacja, w której chcecie udzielać się jako wolontariusze, wydaje zaświadczenia, taki dokument należy bowiem przekazać wychowawcy klasy, by informacja o wolontariacie została odnotowana na świadectwie – najlepiej taki dokument postarajcie się przedłożyć wychowawcy jeszcze w MAJU !!!!

Więcej szczegółowych informacji na temat zasad obliczania punktów w rekrutacji do szkół średnich można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r.

Przy rekrutacji do niektórych klas szkół średnich prowadzone są dodatkowe sprawdziany klasyfikujące m.in. do oddziałów dwujęzycznych, do oddziałów sportowych czy klas artystycznych. Mogą one mieć duże znaczenie w sytuacji, kiedy zainteresowanych miejscem w klasie będzie dużo osób z taką samą liczbą punktów.

JEŻELI JESZCZE NIE WIECIE DO JAKIEJ SZKOŁY CHCECIE PÓJŚĆ

SKONTAKTUJCIE SIĘ ZE SWOIM DORADCĄ ZAWODOWYM, WYCHOWAWCĄ

LUB INNYM NAUCZYCIELEM.

POROZMAWIAJCIE SZCZERZE Z RODZICAMI O SWOICH ŻYCIOWYCH WYBORACH !!!

Do Waszej dyspozycji jestem na wskazanych wcześniej kanałach informacyjnych, znacieje, korzystajcie z nich gdy tylko potrzebujecie pomocy, wsparcia czy rozmowy.

Czekam na Was !!!

Do usłyszenia :