• Dzień Buraka

• „Mój buraku, mój czerwony…”

Burak – znany już od wieków, posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, wpływające korzystnie na nasz organizm. W związku z tym, postanowiliśmy zadbać o naszą zdrową dietę i zgłębić wiedzę na temat buraków.

W dniu 18.12.2023r. w naszym przedszkolu był obchodzony „Dzień buraka”. „Misie”, „Żabki” i „Motylki” dowiedziały się o walorach jakościowych buraka czyli  jakie posiada składniki odżywcze, dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Chętne dzieci sprawdzały  jak smakuje ugotowany buraczek, a prawdziwe zuchy – odważyły się na degustację ćwikły z buraka 😊 Przeprowadziliśmy również ciekawe doświadczenia z burakiem i jego czerwonym barwnikiem oraz wykonaliśmy pracę plastyczną z wykorzystaniem pieczątek z buraka. A na zakończenie wszystkie przedszkolaki zjadły pyszną zupę buraczkową.

Nasze przedszkolne spotkanie z burakiem okazało się nie tylko pożyteczne, ale także dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

• Zdrowo na surowo

• Ostatnie zajęcia z cyklu „Zdrowo na surowo”, dedykowane głównie klasom I-III, poświęcone były słodyczom. Panie Wioleta Wilk i Olimpia Prill – Sitek pokazały dzieciom, jak własnoręcznie przygotować świąteczne słodkości, aby zawierały one zdrowe składniki, takie jak: miód, orzechy, migdały, czy kakao. Uczniowie utrwalili sobie również wiedzę na temat roli tłuszczów roślinnych w zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej w piramidzie zdrowego żywienia.

• Certyfikat Wojewódzki

• Dnia 13 grudnia 2023 r. w auli Politechniki Gdańskiej otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie". Jest to zwieńczenie 3-letniej pracy, aby spełnić wymogi przyznawania certyfikatu. W ramach programu tworzyliśmy dobry klimat i warunki do wszechstronnego rozwoju, przygotowywaliśmy młode pokolenie do zdrowego stylu życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Certyfikat przyznany został na okres 5 lat. Koordynatorem z ramienia szkoły była p. Katarzyna Ładwikowska. W skład zespołu wchodzili: p. Agnieszka Poroś-Walecka, p. Beata Kamela i Tomasz Szlak- dyrektor szkoły Chciałbym podziękować pracownikom naszej szkoły za wdrażanie idei szkoły promującej zdrowie.

• Akcja " Tak Pomagam"

• Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności organizowanej przez Caritas pod hasłem „Tak. Pomagam!”. Udało nam się zebrać 140 kg żywności, które zostały przekazane Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dziękujemy wszystkim pracownikom sklepu Biedronka w Przejazdowie za serdeczne przyjęcie i pomoc w trakcie zbiórki. Ogromne podziękowania dla p. Wiolety Wilk, p. Agnieszce Poroś-Waleckiej, p. Karolinie Nency, p. Katarzynie Ładwikowskiej, p. Marcie Pokropskiej-Hutek i p. Robertowi Szewczykowi za opiekę podczas zbiórki.

• Międzynarodowy Dzień Osób z niepełnosprawnościami.

• W dniu 04.12.2023 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W klasach przeprowadzono zajęcia poruszające tematykę niepełnosprawności a korytarze szkoły ozdobiła galeria "Sławnych Niepełnosprawnych". Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z codziennymi problemami osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zadania były trudne, ale każdy wykonywał je z pełnym zaangażowaniem. Pokonanie trasy z zasłoniętymi oczami przy pomocy laski oraz możliwość wykonania różnych czynności na wózku inwalidzkim, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że tak ciekawe warsztaty na długo zostaną w pamięci dzieci i pozwolą im lepiej zrozumieć sytuację osób niepełnosprawnych.