• Warsztaty naukowe w oddziałach przedszkolnych

          • ,Suchy lód - dymiące show" Magia? A może chemia i fizyka??? Dziś w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty naukowe ,,Suchy lód – dymiące show”. Dzieci pod okiem prowadzącego, wytwarzały dym i bulgoczące płyny, dymiące soczki, a najciekawszą atrakcją była chmura z dymu. Okazało się także, że balon może nadmuchać się sam. Eksperymenty z suchym lodem, stosowane podczas spotkania sprawiły, że warsztaty były aktywne, kreatywne i rozbudziły wyobraźnię naszych przedszkolaków. Niesamowita nauka poprzez eksperyment, który na pewno zostanie w pamięci naszych dzieci!

          • Projekt morski i żeglarski

          • Skończyły się zajęcia z panią Agnieszką prowadzone w ramach projektu „Wsparcie procesu kształtowania u uczniów Gminy Pruszcz Gdański kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy poprzez edukację morską i żeglarską” to projekt realizowany przez gminę Pruszcz Gdański i  współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

            Na zajęciach uczniowie  poznali historię powstania, cechy charakterystyczne oraz faunę i florę Morza Bałtyckiego. Pracując metodą projektu kształtowali szereg kompetencji kluczowych:  rozumienie i tworzenie informacji co stanowi podstawę dalszego uczenia się,  posługiwanie się właściwym słownictwem geograficznym i biologicznym, wykonywanie obserwacji oraz formułowanie pytań i wyciąganie wniosków na jej  podstawie,  krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych, umiejętność pracy w zróżnicowanym zespole w szczególności planowanie i  dokonywanie autorefleksji,  rozumienie podstawowych pojęć dotyczących gospodarki morskiej oraz świadomości celów, którymi  kierują się organizacje działające  na rzecz ochrony wód. Jako podsumowanie zajęć powstał plakat i tablica informacyjna, za pomocą których uczestnicy zajęć w ciekawy i kreatywny sposób przedstawili zdobyte na zajęciach wiadomości i umiejętności.    

          • Wyniki powiatowego konkursu plastycznego


          • Uczennica klasy I Aurelia Wandtke została laureatem powiatowego konkursu plastycznego, realizowanego w roku szkolnym 2021/2022, w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „Uczę się bezpieczeństwa”.

            Dnia 20 czerwca 2022 roku w budynku Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Aurelia uczestniczyła w uroczystej gali finałowej, w trakcie której zostali nagrodzeni laureaci konkursu plastycznego.

            Gratulujemy!!!

          • Warsztaty kulinarne w naszej szkole

          • Realizacja zajęć z edukacji kulinarnej to jedne z praktycznych dwóch warsztatów odbywających się w naszej szkole. Finansowane są w całości przez Urząd Gminy w Pruszczu Gdańskim z programu profilaktycznego. Uczniowie na początek zapoznali się z podstawowymi zasadami BHP, gdyż na pierwszych zajęciach piekli gofry i robili przepyszne kanapki. Na drugich zaś pod czujnym okiem swoich opiekunów ubijali zdrowe, owocowe koktajle. Nie obyło się też bez sportowego akcentu.

            Zdrowy styl życia to przesłanie, które towarzyszyło naszym uczniom podczas realizacji tych działań.

            A czy było zdrowo i smacznie, bezcenne miny uczestników mówią same za siebie…

          • Edukacja morska

          • Jednym z elementów dużego przedsięwzięcia w Gminie Pruszcz Gdański jest realizacja edukacji morskiej realizowany w ramach projektu "Wsparcie procesu kształtowania u uczniów Gminy Pruszcz Gdański kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy poprzez edukację morską i żeglarską". Dzięki uprzejmości firmy Galeon uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić poszczególne sektory firmy odpowiedzialne za produkcję luksusowych jachtów, sprzedawanych na cały świat. Poznanie specyfiki stoczni jachtowej związana była również z poznaniem zawodów towarzyszącym produkcji oraz sprzedaży tego jakże drogiego produktu. Pracownicy firmy oprowadzili i opowiedzieli o codziennej pracy, innowacyjnych rozwiązaniach oraz detalach wpływających na tak prestiżowy produkt jakim są te bogate, pływające również w Polsce jednostki morskie. Na koniec zwiedzania wszyscy mogli zobaczyć oraz wejść na pokład dwóch przygotowanych dla odbiorcy jachtów. Towarzysząca euforia udzieliła się wszystkim wchodzącym, co oczywiście zostało zarejestrowane na załączonej fotorelacji.

            Serdeczne podziękowania dla firmy Galeon za udostępnienie zakładu pracy na potrzeby kształcenie przyszłych młodych pokoleń, a może też przyszłych pracowników luksusowej stoczni jachtowej.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • Dzień Dziecka  w naszej szkole był pełen pozytywnych emocji, uśmiechu i energii.

            Rozpoczęliśmy go Szkolnym Konkursem Talentów, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne .Wszystkie prezentacje uczniów były zachwycające , zatem trudne do klasyfikacji .

                  Ostatecznie    jury wyłoniło   zwycięzców  ex aequo Tymona Murawskiego z kl. I za wspaniałe wykonanie na dzwonkach melodii z filmu “Piraci z Karaibów” i Dobrawę Kopanię z kl. II, która zaprezentowała wyjątkowy talent taneczno- akrobatyczny. Drugie miejsce ex aequo zajęło trio wokalne z kl. VI Anna Stradina, Mariia Syrotenko i Kira Poboronchuk, które wykonały piosenkę ‘Stefania” i Adrian Bogucki z kl. VIII za występ wokalny w utworze “Proste”. Trzecie miejsce zajęła Patrycja Boniewicz z kl. VIII, która zaprezentowała prace plastyczne i grafiki. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu talentów  i pasji oraz dziękujemy , że  podzielili się tym zresztą społeczności szkolnej. Mamy nadzieje , że będzie to zachęta  i inspiracja dla innych  do rozwijania swoich zdolności.

            Tego dnia nie zabrakło również innych  atrakcji. Stacje sportowo- rekreacyjne, strefa animacji, plener malarski na foliach, gry i zabawy integracyjne , mecz  towarzyski między uczniami klas VII i VIII , wspaniały poczęstunek i oczywiście wóz strażacki oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy aktywny uczestnik wylosował w loterii drobny upominek i otrzymał medal . 

          • Akademia z okazji 3 Maja

          •      Dnia 29.04.2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Akademię przygotowały p. I. Sieńkowska i p. J. Idzikowska, o oprawę muzyczną zadbała p. K.Ładwikowska, a dekorację wykonała p. O. Prill-Sitek.

                 W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 maja  został także ogłoszony konkurs plastyczny o tematyce:

            „Konstytucyjne wartości, o które człowiek gotów jest walczyć: wolność słowa, godność, sprawiedliwość.”  Oto wyniki  konkursu:


            Klasy 1-4:

            I m-ce Kacper Dobraczyński kl.III

            II m-ce Dobrawa Kopania kl.II

            III m-ce Nina Dobraczyńska kl.I

            Wyróżnienie: Zofia Reclaff kl.IV


            Klasy 5-8

            I m-ce Daniel Templer kl.V

            II m-ce Natalia Bruszewska kl.VIII

            III m-ce Maja Botuzow kl.VI

            Wyróżnienie: Adam Karasiewicz kl.VII


            Uczniowie z Ukrainy:

            I m-ce Max Khibuchenko kl.V

            II m-ce Ilona Moroz kl.V

            III m-ce Karina Myronczuk kl.VII

            Wyróżnienie: Maksym Poboronchuk kl.IV

          • Spektakl teatralny

          • Dnia 01.04.22 odbyła się - długo wyczekiwana z powodu pandemii - prezentacja spektaklu „Mały Książę” przygotowanego w ramach gminnego projektu profilaktycznego przez uczniów klas 8 i 7 pod opieką nauczycielek Katarzyny Ładwikowskiej i Izabelli Sieńkowskiej. Uczniowie w I semestrze uczestniczyli w zajęciach plastycznych i teatralnych, w czasie których wspólnie z opiekunami opracowali pomysły na postacie, 😀😀jakie zechcą odegrać oraz koncepcję scenografii, której elementy również wykonali. Zajęcia były okazją do odbudowania relacji koleżeńskich zaburzonych po pandemicznym zamknięciu w domach; formą grupowej terapii, okazją do śmiechu i rozmów o tym, czego młodzieży brakowało, gdy byli zmuszeni do nauki on-line. Uczestniczyli także w warsztatach teatralno-profilaktycznych prowadzonych przez aktorów gdańskich teatrów. Ich zadaniem było nie tylko rozwijać umiejętności aktorskie, ale także pracować nad problem przemocy, której przyczyną często jest frustracja.

            Ostatecznie, w kwietniowy piątek mogliśmy wszyscy zobaczyć, co udało się wypracować. Spektakl obejrzeli uczniowie klas 4 – 8 wraz z nauczycielami i pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście. Obecnością zaszczycili nas pani Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, pani Izabela Nowak pełnomocnik ds. realizacji gminnego programu profilaktyki oraz pan Janusz Sampolski radny gminy od lat wspierający naszą szkołę. Niestety, nie mógł przybyć proboszcz ks. Przemysław Kalicki, ale pomógł nam wcześniej przy montowaniu scenografii, za co bardzo dziękujemy.

            Wszystkim podobał się spektakl i jego przesłanie, które podkreśla wartość budowania trwałych relacji między ludźmi, przyjaźni i miłości. Popis aktorski poprzedziło wykonanie znanej piosenki o Małym Księciu zaśpiewanej przez dziewczęta, którym akompaniowała na gitarze Dorota Brotkiewicz. Zarówno zespół wokalny, jaki gitarzystkę przygotowała p. Ładwikowska. Również tańczące „gwiazdki” i przygrywający im na bongosach chłopcy z najmłodszych klas, których mogliśmy zobaczyć na zakończenie spektaklu, gdy Mały Książę już odleciał do gwiazd, uczyli się tego na rytmice u pani Kasi.

            Duże wrażenie zrobiła scenografia przygotowana przez uczniów: piękna pustynia namalowana w tle przez Dorotę Brotkiewicz, której pomagała Natalia Lewkowicz, wielki samolot, którego pomysłodawczynią i główną konstruktorką była Patrycja Boniewicz oraz pozostałe elementy dekoracji i kostiumów postacie wykonane przez całą grupę.

            Oto link do przedstawienia:

            https://youtu.be/DUVcYnqGfdY

          • Dzień Otwarty Szkoły

          • W sobotę gościliśmy w naszej szkole rodziców i ich dzieci w związku z Dniem Otwartym Szkoły. Czekało na nich wiele atrakcji w poszczególnych salach lekcyjnych: masa plastyczna-slime, zabawy logopedyczne i biblioteczne, malowanie twarzy, pokazy pod mikroskopem oraz rośliny w słoiku, gipsowe wiosenne wariacje, zabawy plastyczne, origami i gry planszowe, zabawy językiem angielskim oraz filmy animowane. Panie z kuchni przygotowały słodki poczęstunek. Na twarzy dzieci widać było uśmiech i zadowolenie. Chcielibyśmy podziękować firmie #SalvitPrima za dostarczenie owoców i jogurtów, dzięki czemu mogliśmy przygotować napoje owocowe. Dziękuję naszym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi oraz niektórym uczniom za wspaniałe przygotowanie tego dnia. Zapraszamy do galerii.

          • Konkurs BRD

          • W środę, 13 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Łęgowie odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII: Adam Karasiewicz oraz bracia Kencz, Kamil i Szymon. W turnieju należało wykazać się wiedzą w teście, odpowiedzieć na pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, pokonać na rowerze tor sprawnościowy i zaliczyć przejazd w miasteczku ruchu drogowego. Chłopcy zajęli III miejsce, gratulujemy!!!

          • Wielkanoc w naszej szkole

          • 13 kwietnia przeżywaliśmy w naszej szkole dzień świąteczny. Poznawaliśmy tradycje związane z obchodem świat Wielkanocnych w Polsce i na Ukrainie. Było święcenie pokarmów, malowanie pisanek, składanie życzeń i przepiękny Koncert Wielkanocny. Każda klasa i grupy przedszkolaków zaśpiewały wybraną piosenkę wielkanocną. Najbardziej wzruszający był występ naszych uczniów z Ukrainy. Do wykonania ich piosenki włączyła się cała szkoła. Doświadczaliśmy prawdziwej jedności i solidarności.

          • Wyniki  Szkolnego Konkursu Logopedycznego

          • Dnia 5 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Przejazdowie

            wyłonieni zostali zwycięzcy konkursu logopedycznego

            Łamańce językowe”

            W konkursie wzięli udział uczniowie klasy 1, 2, 3, 4 i 5.

            Z każdej klasy zgłosił się jeden uczestnik.

            Prace były na tyle ciekawe i bogate w trudności językowe, że logopeda szkolny Małgorzata Gołębiewska postanowiła wszystkim przyznać pierwsze miejsce.

            Laureaci otrzymają nagrody.

            Lista nagrodzonych uczniów:

            Nina Dobraczyńska      klas 1

            Piotr Brazulewicz          klasa 2

            Kacper Dobraczyński   klasa 3

            Nina Balewska             klasa 4

            Wiktoria Iwańciów        klasa 5

            Przekazane na konkurs prace przechodzą na własność organizatora, zostaną opublikowane w formie broszurki i wykorzystywane przez logopedę na zajęciach logopedycznych do nauki poprawnej wymowy.

            Dodatkowe wyróżnienie za udział w zabawie  logopedycznej "Wierszyki łamiące języki" otrzymała uczennica oddziału przedszkolnego:

             

            Paulinka  Dering.

             

            Gratuluję

            Małgorzata Gołębiewska

          • Konkurs recytatorski w Wiślince

          • Dnia 24.03.22 w Szkole Podstawowej w Wiślince odbył się XXIII Gminny Konkurs Recytatorski, w czasie którego uczestnicy tradycyjnie musieli zaprezentować wybrane fragmenty prozy oraz wiersze, czyli wykonać naprawdę solidną, dodatkową pracę, przygotowując się do udziału w konkursie. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów przygotowanych przez p. Izę Sieńkowską: z kl. VII Szymon Kencz i z kl. VIII Anastazja Kozłowska. Oboje zaprezentowali się godnie, sprostali wymaganiom, ale szczególne słowa uznania należą się Anastazji, która w swojej kategorii wiekowej zajęła I miejsce. Recytowała „Dusiołka” B. Leśmiana oraz fragment powieści „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”. Gratulujemy uczennicy sukcesu! 😊

            Gospodarzom konkursu w Wiślince wdzięczni jesteśmy za charakterystyczny wiosenny, przyjazny nastrój towarzyszący rywalizacji, bo kolorową, kwiatową oprawą łagodnie nas wprowadzili w początek wiosny i podnieśli na duchu w trudnym czasie.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 25 marca odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, potrafiły wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również jak dbać o książki. Zapytani czy znają alfabet, odpowiedzieli twierdząco i zostali zaproszeni do zabawy: Co wspólnego mają książki z alfabetem. Bibliotekarka rozdała pierwszakom kartki z literami alfabetu (w przypadkowej kolejności), następnie uczennice z kl. VIII wyczytywały poszczególną literkę z odpowiednim komentarzem, a dzieci przypinały je po kolei na tablicy. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Tomasz Szlak dokonał symbolicznego pasowania na czytelnika dotykając książką Nie tylko do poduszki jak czarodziejską różdżką ramion uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek, oraz „Pierwsze abecadło” i ozdobny alfabet. Pierwsza wyprawka czytelnika została ufundowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „ Mała książka- wielki człowiek”.

            Wydarzenie zakończyło się pierwszym samodzielnym wypożyczeniem książki do domu.

            Mamy nadzieję że miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień. Życzymy im wiele radości płynącej z czytelniczej przygody.

          • Dzień Języków Obcych

          • Pierwsze wiosenne dni w naszej szkole upływają radośnie:) W środę zorganizowaliśmy Dzień Języków Obcych, którego celem było ukazanie naszym uczniom jak ważna jest nauka języków. Każda klasa miała do przygotowania słówka, plakat, taniec i przysmaki z danego kraju. "Odwiedziliśmy"  USA, Kanadę, Hiszpanię, Francję, a nawet daleką Japonię. Zabawa była wspaniała! Zapraszamy do fotorelacji z Dnia Języków Obcych:) 

          • Pomoc Ukrainie

          • W związku z wojną na Ukrainie nasza szkoła po raz kolejny przyłącza się do zbiórki darów organizowanej przez Urząd Gminy Pruszcz Gdański.

            Aktualnie najbardziej potrzebne rzeczy to:

            • żywność: mąka, cukier, olej, koncentrat pomidorowy, ryż, makaron
            • kosmetyki: szampony, żele do mycia
            • chemia gospodarcza: płyny do podłóg, do naczyń, płyny do prania
            • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

            Dary można przynosić w godzinach pracy szkoły do poniedziałku.

            W naszej szkole naukę kontynuować będą dzieci z Ukrainy, dlatego organizujemy zbiórkę “wyprawek szkolnych”. Potrzebne produkty:

            • nowe plecaki, piórniki, śniadaniówki, worki na w-f, bidony
            • długopisy, ołówki, kredki, pisaki, bloki, kleje, cyrkle, ekierki, nożyczki, farby, plastelina,
            • zeszyty (dla klas 1-3, 4-8)

            Wyprawki można przynosić w godzinach pracy szkoły do piątku.

            Osoba odpowiedzialna za zbiórkę pedagog Wioleta Wilk

          • Stypendia za I semestr

          • Dnia 9 marca 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów za osiągnięcia sportowe w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022. Wyróżnionych zostało 9 uczniów klas V-VIII. Gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy w II semestrze, tak aby na zakończenie roku szkolnego było jeszcze więcej stypendiów.

          • Solidarni z Ukrainą

          • Solidarni z Ukrainą

            Dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzinom, pracownikom i przyjaciołom szkoły za przyłączenie się do zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański i trafią do osób potrzebujących.